Na co zwrócić uwagę przy wyborze prawnika?

Czasem zdarza się tak, że zwyczajnie potrzebujemy pomocy prawnej. Problemu nie ma w momencie, kiedy sprawa nie jest skomplikowana i prawnik jest potrzebny jedynie do reprezentowania w sądzie. W przypadku, kiedy jednak kiedy przegrywając możemy wiele stracić, a szanse są wyrównane, potrzebny jest specjalista. Nie każdy prawnik pracujący w zawodzie jest naprawdę dobry w tym co robi. Dlatego też przed nawiązaniem współpracy z konkretną osobą warto zwrócić uwagę na kilka istotnych kwestii.

Doświadczenie

Przede wszystkim warto sprawdzić, jak długo dana kancelaria adwokacka płock działa na rynku przed zdecydowaniem się na nawiązanie z nią współpracy. Nic tak naprawdę nie uczy lepiej prawnika, jak odpowiednio długi staż pracy. W jego trakcie natrafił on na różne, często skomplikowane sytuacje, w których aktualnie umiałby sobie poradzić. Ponadto prawnik z długim stażem pracy posiada również znajomości. Dzięki nim załatwianie urzędowych spraw może być prostsze.

Specjalizacja

Każdy prawnik posiada swoją nieformalną specjalizację. Oczywiście po ukończeniu studiów prawniczych możliwe jest prowadzenie wszystkich rodzajów spraw. Samo prawo jest jednak bardzo obszerne i trudne jest bycie dobrym w każdej jego dziedzinie. Stąd też jeden prawnik radzi sobie lepiej w sprawach rozwodowych, inny karnych. Dlatego też wybierając adwokata, który ma reprezentować naszą sprawę, należy wybrać takiego, który w podobnych sprawach się specjalizuje i najczęściej je prowadzi.

Współpraca

Przy niektórych rodzajach spraw zdarza się tak, że naszemu prawnikowi musimy wyznać najskrytsze sekrety, które mogą zostać użyte przeciwko nam w sądzie. Dlatego też warto poszukać takiej osoby, z którą łatwo będzie nam się dogadać. Można to ocenić już na pierwszym spotkaniu. Jeżeli prawnik słucha dokładnie, co mamy do powiedzenia, odpowiada na wszystkie zadawane pytania, a także nie osądza za niektóre zachowania, to warto nawiązać z nim współpracę. Jeżeli jednak w obecności danego adwokata czujemy się nieswojo i ciężko jest nam mówić mu o czymkolwiek, to ostatecznie nie warto nawiązywać z nim współpracy.

Opinie w internecie

W dzisiejszych czasach tak naprawdę opiniuje się wszystko. Jeżeli jakaś firma, albo osoba działa na rynku już przez jakiś czas, to wystawia się jej opinie, które można bez problemu znaleźć w internecie. Jeżeli większość osób korzystających z usług określonego prawnika była zadowolona, to z pewnością przeważać będą opinie pozytywne. Jeżeli jednak prawnik nie sprawdzał się w prowadzonych sprawach, to przeważały będą opinie negatywne i wtedy nie warto takiej osoby zatrudniać. Oczywiście jedna negatywna opinia nie będzie świadczyła o tym, że prawnik nie jest dobry w tym co robi. Dopiero większość może o tym świadczyć.

Podsumowując można powiedzieć, że znalezienie dobrego prawnika nie jest niczym prostym. Przed podjęciem ostatecznej decyzji należy sprawdzić jego doświadczenie, specjalizację, podejście do klienta, a także poczytać na jego temat opinie wystawiane w internecie. Dopiero po weryfikacji tego wszystkiego można podjąć decyzję o nawiązaniu współpracy.